INFORMAZIONI

INFORMAZIONI

Lefkada VIDEO LEFKADA SPIAGGE LIBRI FERRY Rentals ALLOGGI A LEFKADA


Tutto sullIsola di Leucade (Lefkas o Lefkada)

Si trova tra Corfu e Ithaka Lefkada è associata al mito di Ulisse: (Ithaca è a poche miglia), il mito di Saffo fino al piu recente Onassis e Maria Callas: Avevano casa a Skorpio, la loro isola privata ad appena 1000 metri da Lefkada.

Sull’isola ci sono dei Bus pubblici, ma emolto meglio girare in moto, auto o al limite in bicicletta. Si trova tutto per il noleggio ed a prezzi molto interessanti per chi eabituato ai prezzi in Italia.

Da vedere le plazhet, le chiesette e monasteri, l’agorà (cioè la via del mercato) del capoluogo Lefkada, i paesini come Agios Nikita, Karya.

C’eanche una notevole vita notturna soprattutto a Lefkada e Nidri che interesserà i più giovani; per le famiglie c’é un’ampia scelta di attrazioni come musei, parchi giochi per bambini ed altro ancora.

Ancora l’isola è relativamente poco conosciuta dal turismo di massa e può offrire una inaspettata ed unica esperienza.

Da vedere:

Le spiagge Ag. Iannis, Katisma, Porto Katziki; quest’ultima un poco difficile da raggiungere via terra è più comodo andare in barca da Nydri (Nidri) con una escursione che vi farà visitare posti come Scorpio, Ithaca. Per vedere le spiagge in dettaglio cliccare qui

The Folkoristic Museum. Una collezione di abiti tradizionale, attrezzi per la tessitura e tessuti. E stato rinnovato nel 2010 e si itrova adesso accanto la piazza di Lefkada town, da non perdere.

• Manastiri i Tanaromeni. E’ Ju mund të admirojnë ikonat e bukur brenda. Nuk është një muze brenda, një dyqan për suvenire dhe një mini-kopsht zoologjik me kafshë jashtë.

rrënojat e qytetit antik të Lefkada, një 2 km nga qyteti kryesor në bregdetin juglindor. Nga perimetri ne mendojmë se Lefkada lashtë ishte një nga më të’ më i madh në Greqi. Nëse jeni të interesuar në arkeologji një vizitë në Nikopoli afër nga palët e Preveza.

muzg• Muzg fundi i agora e Lefkada. Për të parë ndoshta i ulur në një bar duke pirë një kafe apo un'ouzo. Ngjyrat vijnë të gjallë dhe për të krijuar një peizazh unik në mes të qiellit, ujë, anije dhe ndërtime të arkitekturës karakteristike. Altro spot per ammirare il tramonto eAgios Iannis, la Spiaggia dei mulini e quasi ovunque sulla costa ovest.

Usate MadeInLefkas per pianificare il vostro viaggio. Creato e mantenuto da un’italiano dell’Isola qui troverete una quantitadi informazioni in continuo aggionamento che arrichiranno la vostra esperienza alle Leucadi: Lefkada è circondata dalle Isole di Meganissi, Scorpio. Scorpidi, Arcudi. Di queste Meganissi è abitata ed accessibile, e persino possibile trovare banesë con l’aiuto di www.MadeInLefkas.com

Cosa Fare

Escursioni in barca, da Nidri partono una serie di barche per mini-crociere di un giorno. In genere si parte intorno alle 10 e si rientra verso le 18. Si visitano gli angoli piu belli delle isole circostanti: Scorpio, Itaca (L’isola di Ulisse), Cefalonia, etc. Jo rrallë bashkohen me anijet e tyre delfinët gjallë Dart nga uji. Anije ndryshojnë në comforts cilësisë dhe itinerarin; ajo është ideale për të bërë një inspektim një natë më parë, kur ata janë moored të shohin ata dhe pyetni programmi.Da mbani në mend se nganjëherë mund të fshihet në kushtet e detit ose të numrit të pamjaftueshëm. çmimet ndryshojnë.

Disa lidhje për udhëtime larg Nidri:

www.nidristar.gr Shumë të mëdha dhe të rehatshme me staf shumë miqësor.

Tour Nidri
Tour Nidri

 

 

 

 

 

odysseia

Made in Lefkas consiglia anija Odyssey një varkë në kërkim të veçantë, me një kapiten miqësore, Barbecue dhe Ouzo përfshira. Nëse jeni të udhëtojnë me fëmijët do të jetë i paharrueshëm.

Udhëtime të tjera varkë atje nga Lefkas Citta’ në ishullin e Veriut dhe të Jugut Island Vassiliki.

Aktivitete të tjera të Lefkada sidomos për ato të rinj janë më Sporte ujore me objektet përqendruara në Nidri dhe Vassiliki. edhe ata veprojnë mësuesit dhe shkollat Kite Surf për të mësuar . Nëse ju jeni kiters vizitoni faqen për ju qui

Në Lefkada ju mund të bëni hipur mbi kalë : me rrugë të ndryshme ose në male ose në plazh. Gjithashtu i përshtatshëm për fillestar.
Gjithashtu vlen të përmendet ujëvarat e Nidri, ideal për të provoni një freskim të vogël në ditët e nxehta, Duhet të theksohet se në kohë, sidomos në verë, Ato mund të jenë të thata.

Boat qira (Licenca nuk kërkohet).

barca
Anije me qira

Ka një numër i operatorëve të cilët me qira anije, për të cilat nuk ka licencë varkë nuk është e nevojshme. Lehtë për të manovruar me ose pa drejtues: mënyra ideale për të udhëtuar nga deti dhe vizituar vende të vështira për t'u arritur nga toka. Çmimet nga rreth 35 përafërsisht EUR 70 në ditë në varësi të sezonit dhe modelin varkë. Në sezonin e lartë është e këshillueshme për të librit paraprakisht. Përdorni Made in Lefkas për tuaja rezervimin për anije motorike

nga paketë

aparat fotografik, rroba banje dhe zhytje maskë, masa paraprake kundër mushkonjave. beres kafeje qoftë se ju shkoni me formulën, sepse Vetë Catering’ vështirë të gjeni të përfshira në studiot apo apartamente

Lefkas është e pajisur me supermarkete dhe çdo gjë mund të gjenden në faqen, kështu që nëse ju harroni diçka nuk ka probleme! Është e rekomanduar supermarketi Lidl vetëm jashtë Lefkada Town southbound.

Lefkas Fëmijët

Për të vizituar qytetin e fëmijë brenda në qendër Lefkas,e’ një shtrirje private e lojë ideale për fëmijët e vegjël të mbuluar. Gjatë verës rekomanduar Sea Gull Ligia, ajo është një bar me pamje fantastike e detit.

Gjithashtu vizitoni parkun publik të qytetit’ Lefkas dhe se’ me pajisje për fëmijët. Dhe në verë në rrugën kryesore në Nidri ju do të gjeni një park mini-dëfrim me rides.

Beach ideal për fëmijët mund të jetë Ghira Castro ose nëse ka në ishullin e Veriut, Shumica e plazheve kanë ujë të cekët me praninë e taverna dhe bare. Rekomandohet nëse jo shumë të nxehtë një shëtitje brenda Kalasë veneciane, një vizitë në “mini-kopsht zoologjik” manastiri Fanaromeni. Nga fëmijët që të përpiqen për risogalo (një lloj puding me oriz), e yogourt dhe handcrafted krem ​​të përgatitur.

adoleshentët

Për të rinj të marrë ato në një qendër ujore si kjo lidhje Nuk t'ju kushtojë pak, por do të jenë mirënjohës. Të kontrolloni email tuaj ose të luajë me playstation shumë të bukur “PEPE LE PEW CAFE” a Nikiana, në ndërkohë ju mund të relaksoheni në komod, dhoma te bollshme, ndoshta duke pirë një milkshake.

ruhem Oferta dhe zbritje për tërheqjet turistike, bare dhe një tjetër për lexuesit www.MadeInLefkas.com të kësaj faqe qui
Lefkada VIDEO Lefkada HIRE CAR motor BOAT

Car Jeep
Car Jeep
skuter motor
skuter motor

APARTMENTS VILLAS STUDIOS A Lefkada

Plazhet dhe Resorts në Lefkada (Lefkas o LEUCADE)


Më të mira Plazhet Lefkada
– PORTO Katsiki
– Agios Ioannis
– Kathisma

Vizito faqen Plazhet Lefkada qui

Më shumë Plazhet e”Lefkada (Lefkas Leucade)
– Nidri
– ATHANI
– Vasiliki
– Nikiana
– Agios Nikitas
– LIGIA
– Sivota
– EGREMNOI

fshatrat e tjera
– Lefkada kryeqyteti, ka dyqane, vita notturna, musei
– Athani Një fshat i vogël në bregun perëndimor
– Vassiliki e Jugut Island, i njohur nga windsurfers për shkak të cilësisë së erës.
– Sivota Një port i bukur në bregun lindor
– KARIA (O KARYA) Një fshat i vogël në brendësi banuar gjatë gjithë vitit. I njohur për qëndisje.
– Vafkeri
– Poros dhe Micro GALOS me detin e saj të ngjyrave të bukura.
– TSOUKALADES

Për ata që kanë lexuar të gjithë Lefkada dhe duan të dinë më shumë’ në lidhje me Greqinë dhe jeton në Greqi rekomandojmë këtë lexim Wikitravel

Lefkada Boats

Nëse keni ndonjë sugjerime se si për të përmirësuar këtë udhëzues, ose ju dëshironi të dini diçka që ju nuk e gjeni në faqet e internetit që ju besoni në interes të publikut e di me një koment.

Një Përgjigju për të "INFORMAZIONI