⛵🏝️INFORMAZIONI

⛵🏝️INFORMAZIONI

Последно освежено на 3 февруари, 2020

ВИДЕО Лефкада Лефкада плажите КНИГА FERRY под изнајмување СМЕСТУВАЊЕ ВО Лефкада


Сè на островот Лефкада (Во Lefkas Лефкада) Грција

Таа се наоѓа меѓу Крф и Итака Лефкада Тоа е поврзано со митот за Одисеј: (Итака е неколку милји), митот за Сафо најновите Оназис и Марија Калас: Тие имаа дома Skorpio, нивниот приватен остров само 1000 метри од Лефкада.

На островот има јавен автобус, но тоа е многу подобро да се сврти во движење, автомобил или на граничните велосипедизам. Сето тоа е за изнајмување и на многу привлечни цени за оние кои се навикнати на цените, како во Италија.

Разглед

на плажи, цркви и манастири, Агора (тоа е начинот на пазарот) главниот град на Лефкада, селата Агиос Никита, работа.

таму’ исто така, значително ноќен живот особено во Лефкада и Nidri кој ќе влијае на помладите; за семејствата има широк избор на атракции како што се музеи, игралишта за деца и повеќе.

Сепак, на островот се релативно познати од масовниот туризам и може да понуди неочекуван и уникатно искуство.

Разглед:

Плажите Ag. Јанис, Katisma, Порто Katziki; вториот е малку тешко да се постигне од страна на земјата е поудобно да се оди со брод од Nydri (Nidri) со екскурзија кој ќе направи да ја посетите места како Шкорпија и познатиотLefkas Плажи Итака Одисеј. За да ја видите 360 ° посетат плажите во детали плажи

Музејот Folkoristic. А традиционалните колекција облека, алатки за ткаење и ткаенини. Тоа беше реновирана во 2010 и тоа е сега се наоѓа во близина на градскиот плоштад на Лефкада на, Не ја пропуштајте.

• Ил monastero di Fanaromeni. Управувани од страна на монасите тука може да се восхитуваат на прекрасните икони во. Постои музеј во, една продавница за сувенири и мини-зоолошка градина со животни на отворено.

• На урнатините на античкиот град на Лефкада тоа е 2 километри од главниот град на југоисточниот брег. Од периметарот мислиме на античкиот Лефкада е еден од најголемите во Грција. Ако сте заинтересирани во археологијата посета во близина на Никопол во близина Preveza.

зајдисонце• На зајдисонце. Од почетокот на агора Лефкада кејот. За да ги видите можеби седат во бар пиејќи кафе или узо. Боите се живи и да се создаде уникатен пејзаж меѓу небото, вода, бродови и конструкции чудна архитектура.

Други места за да се види на зајдисонце е Агиос Јанис, плажа на мелници и речиси насекаде на брегот на запад.

Користете MadeInLefkas да планираат своето патување. Креирани и одржувани од страна на италијански. Овде ќе најдете информации континуирано ажурирање што ќе ја збогати вашето искуство.

Лефкада Тој е опкружен со помалите острови на Meganissi, Шкорпија. Scorpidi, Arcudi. од овие Meganissi Тоа е населен и достапни преку ферибот услуга.

Што да се прави

патувања • Вез. А Nidri Постојат оператори на чамци за ден патувања. Проверете околу 10 и се врати на 18. Тие ја посетите најубавите делови на околните острови: Шкорпија (Островот на грчкиот магнат Оназис), ITACA (На островот на Одисеј), Кефалонија, итн. Не ретко се приклучат на нивните чамци разиграни делфини стрела надвор од водата. Бродовите се разликуваат во квалитет утешува и маршрутата; тоа е идеална да се направи увид на ноќта пред тоа, кога тие се закотвени да ги види и да побара детали. Имајте на ум дека понекогаш може да се избрише во морето услови или недоволен број планинари. цените се разликуваат.

Некои линкови за екскурзии од Nidri:

www.nidristar.gr Многу големи и удобни со многу пријателски персонал.

Nidri патувања
Nidri патувања

Одисеја

Произведено во Lefkas raccomanda брод Одисеја посебен изглед на брод со пријателски капетанот, скара ед узо incluso. Ако се патува со деца ќе бидат запаметени.

Други брод патувања таму Lefkas град (главниот град) во Северна и Јужна Василики.

Други активности на Лефкада особено за помладите се спортови на вода со концентрирана структури Nidri д Василики. тие работат Змејот сурфање ЛефкадаИсто така, наставниците и училиштата змејот сурфање за учење . Ако ја посетите страницата на kiters змејот сурфање

Во Лефкада можете да направите јавањето : со различни патеки или на планина или на плажа. Исто така погоден за почетници.
Исто така, вреди да се спомене се Nidri водопади, идеален за да се обиде малку освежување во жешките денови, Треба да се напомене дека понекогаш, особено во лето, Тие може да се сушат.

брод изнајмување (лиценца не е задолжително).

Барса
Чамци за изнајмување

Постојат голем број на оператори кои изнајмување на чамци за кои не е потребна дозвола брод. Лесно да се движи со или без волан: идеален начин да патуваат по море и посета на местата тешко да се постигне од страна на земјата. Цени од околу 35 приближно ЕУР 70 на ден во зависност од сезоната и модел брод. Во екот на сезоната, препорачливо е да се резервира однапред. Користете Произведено во Lefkas за вашиот резервација за моторни чамци

Искуство препорачува да се обидат барем еден ден.

 

Носат:

камера, костим за капење и нуркање маска, мерки на претпазливост против комарци. Кафемат ако одите со формулата бидејќи само угостителските’ тешко дека ќе ве најдат вклучени во студиа или апартмани

Lefkas е опремен со супермаркети и сè може да се најде на лице место, Значи, ако сте заборавиле нешто без проблеми! Се препорачува Лидл супермаркет само надвор Лефкада град движел на југ.

Lefkas деца

За да го посетите Кид во градот центар Lefkas, Тоа е област на приватните игра идеален за мали деца опфатени. Во текот на летото се препорачува галеб Ligia, тоа е бар со фантастичен поглед на морето.

Исто така посетете го јавен парк на градот’ Lefkas која е опремена со опрема за деца. И во текот на летото на главниот пат во Nidri ќе најдете мини-забавен парк со вози.

Плажа идеална за деца тоа може да биде Ghira на Кастро ако има на Северниот Остров, Повеќето од плажите имаат плитки води со присуство на таверни и барови. Препорачливо особено ако не е премногу топло прошетка во замокот венецијански, посета на “мини-зоолошка градина” манастирот Fanaromeni. Од децата да се обиде да risogalo (еден вид на пудинг со ориз), јогурт и рачно изработени подготвени креми.

тинејџери

За тинејџери да ги однесе до водни центар во Nidri на пример цената не е евтин, но ќе ви бидат благодарни. А Katisma плажа постои параглајдерство.

ВИДЕО Лефкада Лефкада вработи автомобил мотоцикл брод

автомобил Jeep
автомобил Jeep
мотоцикл скутер
мотоцикл скутер

Апартмани Вили Гарсониери A Лефкада

Плажи и установи во Лефкада (Lefkas o LEUCADE)


Најдобра Плажи Лефкада
– Порто Katsiki
– Агиос Јоанис
– Kathisma

Посетете ја страницата Лефкада Плажи кои

Повеќе плажите на”Лефкада (Lefkas Leucade)
– Nidri
– ATHANI
– Василики
– NIKIANA
– Агиос Никита
– Ligia
– Sivota
– EGREMNOI

други села
– Лефкада главниот град, постојат продавници, ноќен живот, музеи
– Athani едно мало село на Западниот брег
– Василики Јужниот Остров, познат по windsurfers поради квалитетот на ветрот.
– Sivota убава пристаништето на источниот брег
– Karia (O Karya) А мало село во внатрешноста на земјата населени во текот на годината. Познат по везови.
– Vafkeri
– Порос и микро Galos со својата море од прекрасни бои.
– TSOUKALADES

За оние кои имаат прочитате сите Лефкада и сакаат да знаат повеќе за Грција и животи во Грција препорачуваме ова читање WikiTravel

Лефкада Бродови

Ако имате било какви предлози за тоа како да се подобри овој водич, или сакате да знаете нешто што не можете да најдете на веб-страниците кои верувате во општ интерес, ги споделите со нас со коментар.