🍴🍹 BAR-RESTAURANT

🍴🍹 BAR-RESTAURANT

Përditësuar për herë të fundit në 9 janar, 2020

LOCAL NIGHT LIFE Lefkada VIDEO PLAZHET Lefkada LIBRI FERRY Rentals AKOMODIMI në Lefkada Hyrje e shkurtër për specialitet’ Në Greqi ushqimi grek ata hanë në përgjithësi mirë. Gliestiatorunë” I am restorante, le Taverne përgatisë ushqimin në kohën e duhur, le shtëpi vuaj (psitopolio) Ata janë një zgjidhje të shpejtë dhe ekonomike. Këtu është një përshkrim i enëve për ata që vijnë për herë të parë në Greqi.

sallatë greke
sallatë greke

Sallatë greke Përbërë nga domate, kastravecë, speca jeshile, qepë, ullinj dhe feta (dhe se’ djathë). Ajo është kalitur thjesht me vaj ulliri, uthull dhe rigon. Grekët shpesh e shijojnë atë si meze.

taramasalata – një përzierje e ngjyrë rozë të peshkut, patate, limon integruar dhe bukë. Pavarësisht nga emri është paraqitur si një salcë.Tzazikunë – kos Done, kastravec integruar, hudhër dhe vaj ulliri. Saganaki – Cheese flambé ose variante me ushqim deti dhe gaforre. Moussaka – pjatë tradicionale greke me mish te grire, patëllxhan dhe patate, krye me béchamel. disi’ si Parmigiana patëllxhan. Të paktën provojeni

soulaki
Soulaki

dikur. souvlaki – të ngjashme me skewers tona me mish i pjekur në skarë, qepë dhe speca. Shpejtë dhe të lirë shërbyer në shtëpi djeg ju mund të’ kanë me patate të skuqura. Dolmades – mbushur lë hardhi me oriz dhe mish te grire, ndonjëherë edhe pa mish. Ato mund të jenë të shërbyer si një meze ose si një pjatë kryesore. Peshku enët: -barbouni – Triglia; -pesha – lloj krapi detit; -Rides Arna – Lloji i peshkut të bardhë; -Glossa – i vetëm; -Astakos – Aragosta; -garides – karkalec; Ëmbëlsirat: –bakllava – një pastë mbushur me arra copëtuar dhe mjaltë, Inherits’ Turqit që dominonin Greqinë për 400 moshë. përpiqem. -kataifi – krahasim get bakllava, më pak e ëmbël, mbushur edhe me arra dhe mjaltë –galaktoboureko – një pastë mbushur me krem ​​karamel vezë –kos me mjaltë – i trashë dhe i butë kos greqisht, spërkatet me arra dhe mjaltë. Shumë e thjeshtë dhe kalori. Verërat duhet të provoni verëra lokale. Si birra kudo që t'i gjeni greke Mythos ndërsa; në mes të preferuarat e huaja janë Heineken dhe Amstel.

Tipike greke Ouzo
Ouzo

Pije tradicionale greke është’Ouzo, se grekët si një pije freskuese kur të përzier me ujë. Ouzo është një raki anise, se me shtimin e ujit bëhet bardhë pije dhe turbullt. La Metaxa Është alkoolike verë në tre, pesë ose shtatë yje. Numri i yjeve korrespondon me cilësinë. ideale dhuratë për miqtë, kur ata kthehen në shtëpi.

Strike ka Lefkas
Strike ka Lefkas

provoni milkshakes dhe cappucino ftohtë.”Sketo” mjetet sheqer, “metrio” do të thotë të mesme e ëmbël dhe “Glyco” shumë e ëmbël. mensë: Kujdes veçanërisht nëse ju jeni Italisht, Greqi kafene janë të shtrenjta: presin që të paguajnë deri në 2.50 Euro për një kafe ose kapuçin. Nëse keni fëmijë ose për snacks tuaj të provoni puddings të punuar me dorë të freskët fllad bërë sipas recetave të lashtë: il Risogalo: Një Buding bardhë me oriz La krem: A buding bardhë çokollatë: Një puding me çokollatë. i thjeshtë, mirë dhe të lirë për të provoni.

Pita Gyros
Pita Gyros

Një mënyrë e shpejtë dhe të lirë për të ngrënë dhe’ të gjithë shtëpi vuaj (psitopolio), Këtu ju mund të urdhërojë Pitas, një lloj i ushqimit të shpejtë greke e përbërë në skewers pule ose mish derri me sallatë dhe patate të skuqura mbështjellë në një lloj të pica; mund’ Ajo është konsumuar në lokalet dhe për të marrë larg. A Variente dhe’ ilGiro“. Kostoja në kohën e shkrimit: rreth 2 euro. Në disa bare ju mund të urdhërojë bashku me birrë, ose për të’ Ouzo të meze që janë Appetizers-snacks. Places rekomanduara: Për Pite dhe kebabs: rotisserie “Dalton” Lefkada Town në marinë, të kërkojë rreth të dini të gjithë. Një destinacion i preferuar për detarë. Il Restoranti Margherita Lefkada Town për peshk ose meze ', një tjetër destinacion popullor për detarë, Gjithashtu dobishëm në qoftë se keni fëmijë: Ata mund të luajnë në park publik ngjitur dhe ju mund të mbani një sy në tryezë. Il Kafe e detitl (Pulëbardhë) një Ligia ndoshta pamje më të mirë dhe lokacioni për një kafe në ishullin: Pa Wi-Fi, hapësira të mëdha, sofas rehatshme. disa ideal’ për të gjithë: nga familjet e reja për shkak të lojrave zonë ngjitur. A Nikiana “Pepe le Pew” bar ajo merr muaj’ dhe kafe të shkëlqyer dhe ofron falas Wi-fi kërkues pa pagesë. rekomandohet për Ushqimi Peshku fshati i Ligia: Këtu vijnë peshkatarët dhe ngarkesën e tyre të peshkut. Ligia ka gjatë viteve zhvilluar një reputacion për të ngrënë peshk të freskët. rekomanduar Ristorante 7 Islands dhe se’ Zona ujore këmbësorë. Për cilësinë dhe shërbimin.

jeta Lefkada

Për një akullore të mirë artizanal në Lefkada qytetit të vizituar sallon akullore 'Përshëndetje’ në një rrugicë të agora '. Për ata që e duan për të ngrënë aq shumë, të kursyer para dhe ndoshta të shohim një qoshe e Greqisë rrahur kohët e fundit nga turistët të udhëtojnë në Plagia, jashtë ishullit përpara Ligia, Kjo është vetëm një 15 minuta. Specialitete lokale mish qengji dhe derri. Recommended lokale Kholoks, pyesni përreth dhe ju do të gjeni. Mos harroni, kjo faqe mund të ju ndihmojë me gjithçka që ju nevojitet nga FERRYAKOMODIMI kështu që mos harroni të vizitoni faqet e tjera. Nëse jeni duke kërkuar për këtu është informacion këtu: Lefkada VIDEO PLAZHET Lefkada LIBRI FERRY Rentals AKOMODIMI në Lefkada

Ashtu si faqe? ndarë atë!

KUJDES: Edhe pse www.madeinlefkas.com bën çmos për të siguruar informacionin më të saktë dhe të besueshëm të mundshëm, Megjithatë poshtë çdo përgjegjësi për çdo dëm apo shqetësim që mund të lindin nga përdorimi i informacionit këtu. Ne rekomandojmë testimi gjitha informatat direkt.